Kalite Politikamız

“Hadra Mobilya; sektörde, önceliğini daimi müşteri memnuniyetini sağlamak, yasal olarak müşterilere verilen hakları korumak ve garanti şartlarını yerine getirmek olarak’’ belirlemiştir.

İş ve İşçi Sağlığı ile Çevreye değer veren Hadra Mobilya; çalışanlarının katkısı ve sürekli iyileştirme çalışmaları ile ulusal ve uluslararası standartlarda ürünler ile hizmet sunar. Satış sonrası hizmeti ile müşteriye daima zamanında ulaşır. Bu çalışmalarını da “Kalite Yönetim Sistemleri” ile destekler.

Sonuç olarak; ülkesi, müşterileri, çalışanları ve tedarikçileri için güvenilir, saygın ve sürekli gelişen bir marka olmak temel kalite politikamızdır.”

Müşteri memnuniyeti politikası

“Müşterilerimizden gelen her türlü öneri, şikâyet, istek ve itirazlara zamanında cevap veren; müşteri bildirimlerinin tamamının objektiflik prensipleri içerisinde, yasal şartlara ve şirket politikamıza aykırı olmayacak şekilde değerlendiren; aynı memnuniyetsizliğin tekrar oluşmaması için gerekli iyileştirmeleri ve kontrolleri sürekli olarak yapan; bütün müşteri memnuniyetsizliklerinin çözülmesini ana ilke olarak kabul eden; müşteri odaklı bir yaklaşımı takip eden bir kurum olmayı taahhüt ederiz. “

Yönetim Kurulu Başkanı

VİZYONUMUZ

Hedefimiz, global bir köy olan Dünya’da ‘’Hadra Mobilya’’  ismi geçtiğinde üretmiş olduğu ürünler ile standartlara uyan değil, standartları belirleyen ve yapmış olduğu yenilikçi çalışmalar ile örnek olarak gösterilen firma olmaktır.

MİSYONUMUZ

Hadra Mobilya uluslar arası alanda sektöründe sürdürülebilir büyüme, firmamızın karlılığını artırmak; çalışanlarımız, ülke ekonomisi, toplumun refahına katkıda bulunma ve ulaştığı tüketicilerin yuvalarını güzelleştirmeyi kendisine misyon edinmiştir.